Zgodovina swing plesa pa sega v dvajseta leta 20. stoletja, ko je temnopolta skupnost v Ameriki, med tem, ko je plesala na takrat popularno jazz glasbo, odkrila plesne zvrsti Charleston in Lindy Hop.
Termin Swing ples označuje skupino plesnih zvrsti in stilov, ki so nastali kot odziv na swing glasbo iz 1920., 1930. in 1940. let. Danes pa pod tem terminom mislimo predvsem na Lindy Hop, vedno bolj popularen ples v paru.
Večina swing plesov se je začela v afroameriških skupnostih, kot ljudski afroameriški ples, pri nadalnjem razvoju pa je veliko pripomogla angloameriška skupnost in ostale etnične skupine. Balboa je znan primer takega razvoja.
Tehnično je ples starejši od swing glasbe in se ga navadno povezuje z Dixielandom, vrsto jazz glasbe, ki se je razvila v New Orleansu na jugu ZDA. Plesi, kot so Black Botton, Charleston, Tep in drugi, še vedno pripadajo družini swing plesov. Te plesne zvrsti so se širile z jazz glasbo in migracijo temnopoltega prebivalstva v večja mesta, kot so New York, Kansas City in Chicago.
Swing ples po navadi zaznamuje preplet enega ali več od naslednjih plesov swing dobe: Lindy Hop, Charleston, Shag, Balboa in Blues. Ta skupina se po navadi razteza, in zajema tudi Jive, Rock and Roll, Western Swing, Ceroc in druge plese, ki so se razvili po letu 1940.
V Sloveniji je swing novejši pojav. Prve povezave Slovencev s Swingom segajo v konec druge svetovne vojne, ko so to zvrst v Italijo (Trst) prinesli ameriški vojaki. Vendar se ples v povojno, takrat komunistično Slovenijo zaradi ameriškega izvora ni mogel v večji meri razširiti.
Swing v Sloveniji predstavlja predvsem kvaliteten in zdrav način preživljanja prostega časa in sredstvo medsebojnega spoznavanja.
Sponzorji